Корекція дефектів усного та писемного мовлення різного ступеня тяжкості.
 • +380 (93) 437-09-06

  У зв'язку з військовим станом зв'язок підтримується по viber, e-mail та через форми зв'язку на сайті.

Режим роботи:

 • Київ, вул. Теодора Драйзера, 8, каб. 1
 • Київ, вул. Володимира Маяковського, 56а

Записаться на прием

Затримка мовного розвитку. Що це?

Затримка мовного розвитку. Що це?
Затримка мовного розвитку – це відставання від вікової норми оволодіння усним мовленням дитини віком до 3-х рочків. Виражається ЗМР мізерним і неякісним лексичним запасом дитини, відсутністю сформованої експресивної мови, нездатністю фразової побудови у дитини до 2-х років і відсутністю і зв'язного мовлення до 3 років.

Дитині із затримкою мовного розвитку необхідні консультації таких фахівців як:

 • дитячий невролог,
 • дитячий отоларинголог,
 • логопед,
 • психолог.

Можливо доведеться пройти медичне обстеження. Методика занять з корекції затримки мовного розвитку включає в себе як психолого-педагогічну, так і медичну допомогу.

 

Причинами затримки мовного розвитку можуть виявитися фактори і біологічного і соціального характеру.

Основою біологічної (органічної) затримки мовного розвитку може стати наявність у дитини мінімальної мозкової дисфункції, зумовленої перинатальною енцефалопатією (перинатальним ураженням головного мозку). Часто з'ясовується, що дитина з затримкою мовного розвитку піддавалася до внутрішньоутробної гіпоксії та асфіксії при пологах, були присутні родові травми, внутрішньоутробні інфекції. Могли мати місце недоношеність або переношеність, черепно-мозкова травма, гіпотрофія, часті або тривалі захворювання раннього віку, що ослабляють дитину, неонатальні менінгіти та енцефаліти, поствакцинальні ускладнення.

 

Етапи та умовні норми мовного розвитку

Знання основних етапів і умовних норм мовного розвитку дітей раннього віку, дозволить відстежити ознаки, які свідчать про затримку мовного розвитку дитини.

 

Народження

Крик немовляти, який він видає при народженні, є першою мовної реакцією дитини. Дихальний, голосовий і артикуляційний відділи мовного апарату беруть участь в створенні цього крику. Спеціаліст-неонатолог може багато що сказати про стан немовляти виходячи з часу появи, гучності і звучанні крику новонародженого. Норма появи крику – перша хвилина життя немовляти.

 

До року

У перший свій рік дитина проходить передмовний період – готується до мови в декілька етапів:

 • 1,5 - 2 місяці - гуління,
 • 4 - 5 місяців - лепет,
 • 7 - 8,5 місяців - лепетні слова,
 • 9 - 10 місяців у дівчаток, 11 - 12 місяців у хлопчиків - перші слова.

 

Після року

Після року словник дитини ділиться на активний і пасивний.

Активний словник містить близько 10-ти, що складаються з повторюваних відкритих складів, слів. Таких як: ма-ма, ба-ба, па-па, дя-дя і т.д.

Пасивний словник складається, приблизно з 200 слів. Як правило, це назви повсякденних дій і навколишніх предметів.

Кількість слів в пасивному словнику (слова, які дитина розуміє, але не вимовляє, або вимовляє рідко), до деякого часу, набагато перевищує число слів в активному словнику (слова, які дитина постійно використовує). У віці, приблизно, рік і 6 - 8 місяців відбувається, так званий, «лексичний вибух». У цей період дитина починає активно використовувати в своїй промові слова пасивного словника, що в рази збільшує її словниковий запас. Буває, що «лексичний вибух» припадає на другий рік, але в цілому мовний і психічний розвиток дитини в нормі. У таких дітей перехід від пасивної до активної мови, в основному, відбувається раптово, і через невеликий відрізок часу вони наздоганяють, а іноді і переганяють в мовному розвитку, своїх однолітків, які заговорили раніше.

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz»